Enne esimest visiiti on soovitatav, et patsient jälgiks oma keha mõnda aega ning pööraks tähelepanu sellele, millal sümptomid ägenevad – millistel kellaaegadel, aastaajal, millise ilmaga ja kas see sõltub mõnest teisest tegurist, näiteks teatud toiduainetest. Samuti tuleks sümptomeid täpsemalt kirjeldada: näiteks valu puhul oleks oluline tähele panna, milline see on (torkiv, tuim, pulseeriv, pigistav jne.), mis seda leevendab või süvendab ning kas valu püsib ühes kohas või liigub.
Sümptomid on soovitatav kirja panna lihtsas ja arusaadavas keeles.
Tervikpildi saamiseks esitab homöopaat küsimusi patsiendi töö- ja elutingimuste, vanemate tervise, lapsepõlves põetud haiguste, traumade, üleelamiste, tarvitatud ravimite, söögi- ja joogieelistuste, harjumuste, iseloomu ning emotsionaalse seisundi kohta. Lisaks uurib ta põhjalikult patsiendi peamist kaebust ja võtab arvesse ka teisi sümptomeid.
Kuna homöopaat vajab ulatuslikku teavet, võivad küsimused mõnikord tunduda ootamatutena, kuid need võivad olla määrava tähtsusega õige ravimi valikul. Esimene visiit kestab tavaliselt 1–1,5 tundi. Väga harva määrab homöopaat preparaadi kohe esimesel kohtumisel, kuna tal on vaja saadud teavet analüüsida ja valida kõige sobivam ravi.
Oluline on rõhutada, et kogu patsiendi poolt jagatud teave on konfidentsiaalne.
Homöopaatia käsitleb inimest tervikuna – ei ravita mitte haigust kui sellist, vaid inimest tervikuna. See tähendab, et ka sama diagnoosiga patsientidele võib määrata erinevaid ravimeid. Homöopaatia seisukohalt on sümptomid märk keha tasakaalustamatusest (näiteks immuunsüsteemi nõrkusest), mitte haigus ise. Näiteks ekseem ei ole lihtsalt nahahaigus, vaid pigem immuunsüsteemi nõrkuse väljendus. Haiguse täieliku pildi saamiseks tuleb arvesse võtta ka teisi sümptomeid, sealhulgas emotsionaalseid ja vaimseid.
Kui ekseemi ravida vaid naha sümptomite järgi, võivad need ajutiselt taanduda, kuid tegelik probleem võib süveneda ja avalduda hiljem näiteks astmana. Kui homöopaat hakkab hiljem astmat ravima, võivad naha sümptomid ajutiselt tagasi tulla. See on aga hea märk, sest viitab sellele, et immuunsüsteem hakkab tasakaalustuma ning vabastab end varasematest, alla surutud haigusilmingutest.